4 Sfaturi pentru a promova examenul teoretic

4 Sfaturi pentru a promova examenul teoretic

In acest articol ti-am pregatit cateva sfaturi utile si usor de pus in practica pentru a-ti creste sansele de promovare a examenului teoretic pentru permis( cunoscut de altfel si ca “examenul de sala” ). Foarte multi dintre viitorii soferi nu stiu cum sa invete intr-un mod cat mai eficient si sa imbine utilul cu placutul, chiar daca nu e nicio placere in a memora pe de rost pagini de legislatie rutiera. Asadar :

1. Foloseste-ti memoria vizuala si auditiva!

Conform unor studii, creierul este stimulat sa memoreze  mai usor cu ajutorul imaginilor si a sunetelor. Atunci cand inveti partea de legislatie care ti se pare greu de inteles, incearca sa repeti cu voce tare.

1. Ai incredere in tine !

Teamwork couple helping hand trust silhouette in inspiring mountains. Team of climbers assistance man and woman hiker, help each other on top of mountain, beautiful sunrise landscape in Crete Greece

Probabil iti suna a un cliseu ieftin,dar ai fi surprins cat de multi renunta atunci cand : vad cat este de mare cartea de legislatie, pica examenele de simulare.Unul din cel mai important element atunci cand incepi unu lucru este increderea in fortele proprii.

2. Motiveaza-te !

sfaturi permis motivation

Vor exista momente cand s-ar putea sa uiti sau sa nu intelegi unele articole de legislatie, iar acest lucru e perfect normal. Incearca sa iei totul pas cu pas, sa intelegi ca toti au trecut prin asta, iar gandul la recompensa( permisul) ar trebui sa te motiveze indeajuns de mult sa treci peste orice greutate.

3. Planifica-ti timpul eficient !

sfaturi permis time management

De multe ori, planificarea si organizarea sarcinilor poate sa-ti asigure succesul in orice ti-ai propus sa faci. Acest lucru se aplica si aici. Incearca sa parcurgi legislatia pe capitole, asta insemnand ca dupa fiecare capitol invatat sa faci chestionare doar despre acel capitol, in acest fel te vei asigura ca ai inteles foarte bine materia. De asemenea dupa ce ai parcurs 2-3 capitole, trebuie sa le repeti pe primele 2 pentru ca volumul de informatie este unul foarte mare iar creierul uman are tendinta de a “face loc” informatilor noi eliminandu-le pe cele vechi.

4. Odihneste-te

sfaturi permis somn

Poate ca nu tot timpul simtim nevoia, dar e absolut recomandat ca dupa o sesiune de studiu intensa de 30 minute, sa facem pauze scurte de 10-15 minute, pentru ca astfel ne eliberam mintea si o pregatim pentru acumularea de noi cunostinte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *